ziemia okrzemkowa jak stosować?

Ziemia Okrzemkowa. Czym jest i jak ją stosować?

Ziemia okrzemkowa, czyli tzw. diatomit to skała mineralna, która znalazła zastosowanie m.in. w medycynie, weterynarii oraz kosmetyce. Powstaje z okrzemek, czyli skamieniałych pancerzyków glonów. Wykorzystywana jest w postaci proszku lub suplementów jako środek wspomagający oczyszczanie organizmu czy uzupełnienie niedoboru krzemu w organizmie. Jakie właściwości zdrowotne ma jeszcze ziemia okrzemkowa?

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa, inaczej zwana diatomitem, to występująca w naturze skała mineralna, a dokładniej skała osadowa. Ziemia okrzemkowa jest drobnym proszkiem w trzech kolorach: białym, szarym, zielonym. Barwa związana jest z proporcją składników organicznych. Ziemia okrzemkowa powstała ze skamieniałych skorup glonów, żyjących miliony lat temu w morzach i jeziorach. Ze względu na zmiany geologiczne jest dziś łatwo dostępna. Złoża diatomitów składają się głównie z amorficznej krzemionki lub szkieletów okrzemek. Różnią się w zależności od złóż i mogą być przeplatane zanieczyszczającymi minerałami, takimi jak gliny lub węglany. W stan krystaliczny przechodzi w warunkach wyższych temperatur przy aktywności wulkanicznej oraz w wyniku działalności człowieka. Ziemia okrzemkowa zawierająca krystaliczną krzemionkę jest używana w systemach filtracji.

ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa – działanie

Ziemia okrzemkowa w postaci amorficznej ma unikalne właściwości dla ludzi, zwierząt i roślin. Spożywcza ziemia okrzemkowa metabolizuje się w układzie pokarmowym człowieka, zmieniając formę chemiczną z dwutlenku krzemu na biologicznie czynny kwas ortokrzemowy. W skład ziemi okrzemkowej wchodzą również, oprócz krzemu, składniki mineralne, m.in.: magnez, wapń, żelazo, sód.

Kwas krzemowy jest formą absorbowaną przez ludzi i występuje w licznych tkankach: kości, ścięgien, wątroby i nerek. Badania sugerują, że krzemionka jest niezbędna dla zdrowia, jednak nie zostało ustalone zapotrzebowanie. Niedobór krzemu powoduje m.in. deformację czaszki i kości obwodowych, stawów, zmniejszoną zawartość kolagenu.

Pozytywne działanie amorficznej ziemi okrzemkowej na organizm przejawia się tym, że:

  • usuwa pasożyty jelitowe,
  • obniża cholesterol,
  • poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci,
  • absorbuje toksyny i oczyszcza jelita z wirusów, bakterii, pleśni,
  • utrzymuje równowagę flory jelitowej,
  • wzmacnia mięśnie, wspomagając produkcję kolagenu i elastyny,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • zmniejsza zaparcia,
  • uzupełnia niedobory krzemu w organizmie.

Ponadto ziemia okrzemkowa może wspomóc pracę nerek – zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i leczy infekcje dróg moczowych. Dzięki ziemi okrzemkowej przyspiesza się detoksykacja przewodu pokarmowego, co jest pomocne w przypadku nadwagi i w problemach z odchudzaniem.

na co stosować ziemię okrzemkową?

Ziemia okrzemkowa – jak stosować?

W lecznictwie ziemia okrzemkowa zastosowanie znalazła we wspieraniu oczyszczania organizmu, poprawie wydolności, uzupełnieniu niedoborów krzemu, regeneracji mięśni i kości. Badania sugerują, że ziemia okrzemkowa może zredukować poziom cholesterolu, usunąć metale ciężkie i pasożyty z układu pokarmowego.

Pierwotnie ziemia okrzemkowa stosowana była w różnych dziedzinach chemii. Jest to popularny środek wiążący używany w budownictwie do szlifowania i polerowania. Ziemia diatomitowa sprawdziła się również w pielęgnacji zwierząt. Jest dobrą alternatywą dla preparatów chemicznych w zwalczaniu pcheł, wszy i kleszczy. Ziemia okrzemkowa jest także skuteczna w usuwaniu szkodników, a w szczególności pluskiew, mrówek i karaluchów. Sprawdza się jako pochłaniacz wilgoci i zapachów w kuwetach i klatkach.

W kosmetyce ziemia okrzemkowa znalazła zastosowanie do pielęgnacji zębów oraz – w formie maseczek na twarz – pielęgnacji skóry porowatej i trądzikowej. Działa jak glinka, pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń porów i dostarcza naskórkowi krzem, powodując efekty odmłodzenia skóry.

Jak i gdzie kupić ziemię okrzemkową?

Gdzie kupić spożywczą ziemię okrzemkową? Przy wyborze należy zwrócić uwagę, aby posiadała odpowiedni certyfikat, który daje gwarancję, że jest ona bezpieczna dla zdrowia. Ziemia okrzemkowa jest dostępna w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach internetowych. Powinna być pozyskiwana tylko z wiarygodnych źródeł, gdyż jest często zanieczyszczona arsenem. Ziemia diatomitowa oferowana jest w postaci tabletek lub proszku do picia. Cena sypkiej ziemi okrzemkowej to około 60 zł za kilogram.

Jeśli chodzi o zastosowanie lecznicze, ziemia okrzemkowa jest stosunkowo nowym produktem na rynku aptecznym. Wzbudza coraz większe zainteresowanie w środowisku, w związku z czym coraz częściej pojawiają się opinie lekarzy i konsumentów. W dalszym ciągu trwają badania nad potwierdzeniem skuteczności terapii ziemią okrzemkową. Do potwierdzenia szerokiego działania tego suplementu diety brakuje opinii lekarzy, a w szczególności rzetelnych badań.

Nie wiesz gdzie kupić sprawdzoną Ziemię Okrzemkową? Zapraszamy do naszej oferty:
Organic – Ziemia Okrzemkowa.